Kontakt   

`

  • Odsłony: 1160

Spożywanie alkoholu w ciąży wpływa na kolejne pokolenia

Zgodnie z nowymi doniesieniami ze świata nauki (Binghamton University, NY), nawet niewielka ilość alkoholu wypita w trakcie ciąży może zwiększyć ryzyko uzależnienia od alkoholu u trzech kolejnych pokoleń. Grupa naukowców na czele z Nicole Cameron jako pierwsza dokonała analizy zależności jakie występują pomiędzy konsekwencjami spożywania napojów alkoholowych w ciąży a postawą względem picia alkoholu kolejnych pokoleń, które nie były bezpośrednio narażone na teratogenne działanie alkoholu w życiu płodowym.

W przeprowadzonym badaniu, szczurom podawano alkohol odpowiadający ilości jednego kieliszka wina, cztery dni z rzędu, między 17 a 20 dniem ciąży, w czasie odpowiadającym drugiemu trymestrowi ciąży kobiety. Następnie młode potomstwo szczurów obu płci, poddano testowi konsumpcji wody i alkoholu. Młodym szczurom podawano alkohol w ilościach powodujących ich całkowite upojenie alkoholowe, by następnie określić czas jaki potrzebują na całkowite wytrzeźwienie (samodzielne stanie na czterech łapach). Otrzymane wyniki pozwalają wnioskować, że jeśli ciężarna matka pije alkohol nawet w bardzo małych ilościach, to tym samym zwiększa ryzyko, że jej potomstwo będzie uzależnione od alkoholu.

Jak zauważa Cameron, szczurzyca której w czasie ciąży podano cztery razy odpowiednik ilości jednej lampki wina , jej potomstwo, wnuki jak i prawnuki są pokoleniami charakteryzującymi się mniejszą wrażliwością/odpornością na działanie alkoholu, jak również większą preferencją jego konsumpcji.

Więcej...

 

 
 

 

 

Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych