Kontakt   

`

  • Odsłony: 4428

Wydarzenia

Zielonogórska Kampania ZaFAScynuj się ciążą bez alkoholu

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Zielonej Górze w ramach Obchodów Światowego dnia FASD inauguruje kampanię ZaFAScynuj się ciążą bez alkoholu. Jedną z części kampanii jest wystawa, która stanęła na zielonogórskim deptaku.

Więcej informacji tutaj

http://www.mops.zgora.pl/PL/926/484/Kampania_zaFAScynuj_sie_ciaza_bez_alkoholu/k/

Wiadomości (http://www.ciazabezalkoholu.pl/wiadomosci)


Miesiąc poświęcony profilaktyce FASD, już tuż tuż!

Międzynarodowy Dzień FASD już prawie nadszedł! Wrzesień jest miesiącem poświęconym tematyce Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (FASD) zarówno w Kanadzie, jak i na całym świecie. Nie wystarczy skupienie uwagi na temacie tylko jednego dnia – 9 września (symbol 9 miesięcy ciąży), należy prowadzić działania profilaktyczne i nagłaśniać tematykę ciąży bez alkoholu przez cały 9 miesiąc roku jak i przy każdej nadarzającej się ku temu okazji. Fundacja CanFASD w tym roku koncentruje się wokół działań związanych z #FASDis. W ten sposób organizatorzy chcą rozprawić się z mitami dotyczącymi picia alkoholu w ciąży, chcą przeciwdziałać stygmatyzacji, jaka często ma miejsce w przypadku osób z FASD jak i rozpowszechniać wiedzę dotyczącą FASD, oraz ciąży i alkoholu.

Więcej informacji …

https://canfasdblog.com/2020/08/05/fasd-month-2020-is-almost-here/


Szwecja kampania: Jeden na sto

W ramach obchodów Światowego Dnia FASD ,the Swedish FAS-föreningen zainicjowała kampanię „Jeden na Sto” (www.1av100.se) adresowaną do pracowników medycznych pracujących w Przychodniach Zdrowego Dziecka (BVC). Większość dzieci w pierwszych sześciu latach swojego życia kilka razy odbywa wizyty w BVC, dlatego tez dobrze aby pracujący tam specjaliści zaznajomieni byli z tematyka FASD (Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych). W następnym roku nastąpi kontynuacja kampanii i wówczas jej przekaz zostanie skierowany do pracowników społecznych.

Więcej informacji …

https://fasdglobal.org/swedish-campaign-one-in-a-hundred/


Rozpowszechnianie informacji o zalecanej abstynencji w ciąży

FASD/TSAF w ramach Światowego dnia FASD propaguje krótki spot dotyczący wiedzy o szkodliwym działaniu alkoholu na dziecko w życiu płodowym. Jak mówią autorzy większość z nas wie, że prowadzenie pod wpływem alkoholu wiążę się z ryzykiem spowodowania wypadku, a ile z nas świadomym jest faktu że spożywanie alkoholu w ciąży wiąże się z ryzykiem uszkodzenia płodu? Autorzy zachęcają do udostępniania spotu w celach profilaktycznych.

Więcej informacji …

https://www.youtube.com/watch?v=Fa3meM7vft8&feature=emb_logo


Wirtualna konferencja poświęcona FASD (10-11 września 2020)

Na konferencję składać się będzie siedem krótkich wykładów poświęconych różnym aspektom tematyki FASD. Każda godzina zegarowa rozpoczynać się będzie kolejnym około 30 minutowym wystąpieniem a pozostały czas poświęcony będzie na pytania i odpowiedzi. Uczestnicy on-line konferencji będą mogli uczestniczyć tylko w tych wykładach, które tematycznie są im najbliższe bądź najbardziej ich interesują. Chcąc wziąć udział w anglojęzycznej on-line konferencji poświęconej FASD wyślij maila na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Więcej informacji …

https://www.eventbrite.com/e/2020-virtual-fasd-conference-a-conversation-with-the-experts-tickets-88006260093?aff=erelexpmlt


Ryzyko poronienia rośnie z każdym kolejnym tygodniem spożywania alkoholu w ciąży

Jak głoszą wyniki badania opublikowanego w the American Journal of Obstetrics and Gynecology. ryzyko poronienia wzrasta z każdym kolejnym tygodniem konsumpcji alkoholu w ciąży niezależnie od spożywanych ilości. Badacze poddali analizie takie zmienne jak związek między samoistnym poronieniem a konsumpcją alkoholu, biorąc pod uwagę również ilość tygodni ciąży a piciem alkoholu, ilością wypijanego alkoholu tygodniowo jak również zjawiskiem upijania się. W badaniu wzięły udział 5353 kobiety z czego 49,7% deklarowało spożywanie alkoholu we wczesnym etapie ciąży. Z grupy tej 12% poroniło. Autorzy badania zaobserwowali, że mediana wieku ciążowego w momencie zmiany spożycia alkoholu wynosiła 29 dni. Ponadto zaobserwowali, że spożywanie alkoholu między 5 a 10 tygodniem ostatniej odnotowanej miesiączki, wiązało się ze zwiększonym ryzykiem poronienia samoistnego, a ryzyko to największe było w 9 tygodniu.

Więcej informacji …

https://www.healio.com/news/primary-care/20200814/miscarriage-risk-increases-with-each-week-of-alcohol-consumption-during-pregnancy


Wielu młodych dorosłych uważa, że picie alkoholu w ciąży nie jest szkodliwe

Zgodnie z wynikami badania przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii, w Londynie, ponad 1 na 4 młode osoby nie wie, że picie alkoholu w ciąży jest niebezpieczne dla dziecka (the National Organization on Fetal Alcohol Syndrome-UK). Badanie przeprowadzono na próbie 2000 osób w wieku 18-25 lat, w kwietniu i maju bieżącego roku. Około 26% respondentów nie wiedziało w jaki sposób zapobiega się powstawaniu spektrum płodowych zaburzeń alkoholowych. 1 na 5 respondentów odpowiedziała, ż nie widziałaby nic przeciwko aby ich znajoma czy kuzynka okazjonalnie wypiła drinka w ciąży. Pytając o źródła posiadanej wiedzy, blisko 50% respondentów wskazało media społecznościowe, 40% wskazało nauczyciela a 36% grono medyczne.

Więcej informacji …

https://www.safetyandhealthmagazine.com/articles/20231-survey-finds-many-young-adults-think-its-ok-to-drink-alcohol-while-pregnant


Platforma internetowa FASD Nordic

Kraje nordyckie utworzyły platformę internetowa poświęconą tematyce Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (FASD). FASD Nordic jest internetową przestrzenia do wymiany informacji, badań i dzielenia się doświadczeniami w temacie FASD, tego co dzieje się w Szwecji, Norwegii, Finlandii i Danii.

Więcej informacji …

https://www.fasdnordic.org/


Spożycie alkoholu wśród Japonek -raport

Poziom spożywania alkoholu wśród Japonek pozostawał niski do lat 60-tych ubiegłego wieku. Następnie tendencja ta zaczęła zwiększać się szczególnie wśród kobiet po 20, 30 i 40 roku życia, tak więc w grupie będącej w wieku rozrodczym i macierzyńskim. Zgodnie z wynikami badania przeprowadzonego w 2018 roku, spożywanie alkoholu deklarowało 60,1% kobiet i 83,2% mężczyzn. Odsetek ten nie zmienił się od ostatnich 15 lat. Deklarowane przez kobiety spożywanie alkoholu w ciąży zdecydowanie spadło od 2000 roku (18,1%) do 8,7% w 2010 roku. W innym badaniu odnotowano spadek spożycia alkoholu wśród kobiet ciężarnych z 16,1% w 2005 roku do 4,3% w roku 2013. Mimo, że odnotowuje się spadek przypadków picia w ciąży, to nadal dużo Japonek pije alkohol na początku ciąży (9,5%).

Więcej informacji …

https://fasdglobal.org/drinking-practices-among-japanese-women-report-from-recent-national-survey-report-from-recent-national-survey/


Alkohol i młode Australijki

Popkultura ma duży wpływ na funkcjonowanie młodzieży a coraz więcej badań wskazuje jak odniesienia do alkoholu w muzyce mają wpływ na jego spożycie wśród młodych ludzi. Zgodnie z wynikami badania młodzież dziennie eksponowana jest średnio 84 razy na treści dotyczące picia alkoholu czy używek w tekstach piosenek. Młode kobiety są szczególnie takich artystek jak Rhianna, Beyonce i Pink a każda z nich ma przynajmniej 5 hitów z tekstami nawiązującymi do picia alkoholu.

Więcej informacji …

https://intouchpublichealth.net.au/2020/08/20/alcohol-and-young-australian-women-a-not-so-healthy-mix/


Powody dla których powinnaś odstawić alkohol w ciąży

Jeśli planujesz zajść w ciążę, bądź już w niej jesteś – odstaw alkohol. Chcąc zajść w ciążę zarówno kobieta jak i mężczyzna powinni zrezygnować z konsumpcji alkoholu. Znaczna ilość badań wykazała, że alkohol powoduje bezpłodność ograniczając ilość plemników u mężczyzn a u kobiet opóźniając owulacje i jajeczkowanie. Ponadto alkohol wywołuje deficyty rozwojowe u dziecka w czasie ciąży.

Więcej informacji …

https://www.parentherald.com/articles/103039/20200813/reasons-you-should-quit-alcohol-when-you-become-pregnant.htm


Zbliża się 9 września – Światowy dzień FASD

Fundacja CanFASD w tym roku koncentruje się wokół działań związanych z #FASDis. W ten sposób organizatorzy chcą rozprawić się z mitami dotyczącymi picia alkoholu w ciąży, przeciwdziałać stygmatyzacji, jaka często ma miejsce w przypadku osób z FASD, jak i rozpowszechniać wiedzę dotyczącą FASD, oraz ciąży i alkoholu.

Więcej informacji tutaj https://canfasdblog.com/2020/08/05/fasd-month-2020-is-almost-here/


Platforma internetowa FASD Nordic

Kraje nordyckie utworzyły platformę internetowa poświęconą tematyce Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (FASD). FASD Nordic jest internetową przestrzenią do wymiany informacji, badań i dzielenia się doświadczeniami w temacie FASD, tego co dzieje się w Szwecji, Norwegii, Finlandii i Danii.

Więcej informacji tutaj https://www.fasdnordic.org/


Konkurs - 9 miesięcy pełnych miłości – Oborniki

Urząd Miejski w Obornikach oraz Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Obornikach organizuje konkurs fotograficzny „9 miesięcy pełnych miłości”.

Więcej informacji tutaj https://oborniki.naszemiasto.pl/konkurs-osob-dla-osob-w-ciazy-9-miesiecy-pelnych-milosci/ar/c1-7844944


Informacyjny przekaz on-line dotyczący FASD

Kobiecy głos w profilaktyce FASD. Spot dotyczący FASD przygotowała agencja Goolarri Media Enterprises.

Więcej informacji tutaj https://www.youtube.com/watch?v=VrnGga9DPdk


Otwarty list do Ministrów w Australii i Nowej Zelandii, w temacie etykietowania napojów alkoholowych

Rośnie liczba osób indywidualnych, jak i licznych organizacji, które popierają inicjatywę wprowadzenia bardziej czytelnego i widocznego piktogramu, wraz z tekstem informacyjnym na opakowaniach napojów alkoholowych Więcej informacji tutaj https://visiblehealthwarning.org/


Mamo! To jedyne zaburzenia rozwojowe u dziecka, którym w 100 proc. można zapobiec

W tygodniku Wprost, w dodatku Zdrowie i Medycyna, ukazał się artykuł poświęcony tematyce Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (FASD).

Więcej informacji tutaj https://zdrowie.wprost.pl/dziecko/ciaza/10330374/mamo-to-jedyne-zaburzenia-rozwojowe-u-dziecka-ktorym-w-100-proc-mozna-zapobiec.html


Jak skutecznie pomagać – anonimowe badania

Zachęcamy do udziału w anonimowych badaniach dotyczących sytuacji osób z FASD i ich rodzin w Polsce. Badania prowadzi Fundacja Archipelag. Im więcej danych uda się zebrać, tym silniejszy stanie się głos w dyskusji o wsparcie dla rodzin z FASD.

Więcej informacji tutaj https://fundacja-archipelag.com/jak-pomagac/


Red Shoes Rock: I am not hidden – My story is REAL

Dorośli z FASD zachęcają do dzielenia się swoją historią niezależnie od tego skąd jesteś i gdzie żyjesz.

Więcej informacji tutaj https://edmontonfetalalcoholnetwork.org/2020/06/02/red-shoes-rock-i-am-not-hidden-my-story-is-real/


Podstawowe akomodacje środowiskowe i strategie postępowania

Zachęcamy do lektury broszury Akomodacje środowiskowe pomocą dla osób z FASD, w której przydatne informacje znajdą zarówno rodzice i opiekunowie (rozdziały Opieka i Wychowanie), jak i wychowawcy i nauczyciele (rozdziały Nauczanie i Wychowanie).

Więcej informacji tutaj http://www.ciazabezalkoholu.pl/images/file/Akomodacje.pdf


FAS to temat wstydliwy. Zdarza się w rodzinach, w których nikt nie jest uzależniony

Temat Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (FASD) i Płodowego Zespołu Alkoholowego (FAS) został poruszony w artykule na stronie internetowej gazeta.pl

Więcej informacji tutaj https://www.edziecko.pl/ciaza_i_porod/7,79309,26054600,dzieci-z-fas-maja-alkoholicy-a-nie-ktos-kto-wypil-dwie-lampki.html


70% Australijczyków popiera zmiany w etykietowaniu napojów alkoholowych

Fundacja Badań i Edukacji dot. Alkoholu (The Foundation for Alcohol Research and Education/FARE) z Australii, zleciła YouGov Galaxy przeprowadzenie badań ankietowych on-line dotyczących świadomości ryzyka, jakie wiąże się ze spożywaniem alkoholu podczas ciąży dla potomstwa.

Więcej informacji tutaj 


Webinary w tematyce FASD

Zapraszamy osoby anglojęzyczne do uczestnictwa w webinarach poświęconych tematyce FASD organizowanych przez Jill Crewes

Więcej informacji tutaj https://vimeo.com/412899121


Zajęcia online realizowane przez Fundację FAScynacje

Fundacja FAScynacje w ramach działań realizowanych online umożliwia korzystanie z zajęć logopedycznych, jak również zajęć sportowych. Wszystkie zainteresowane osoby zapraszamy do udziału.

Więcej informacji tutaj https://fundacjafascynacje.pl/zajecia-on-line/


Warsztaty online organizowane przez Fundację FASada

Zapraszamy do uczestnictwa w prowadzonych online warsztatach dla rodziców i wychowawców dzieci z FASD dotyczących funkcjonowania w czasie pandemii.

Więcej informacji tutaj (http://fasada.org.pl/aktualnosci/warsztaty-wersja-online-szkoly-dla-rodzicow-i-wychowawcow-ze-zwroceniem-szczegolnej-uwagi-na-dzieci-z-fasd-w-czasach-pandemii/)


Konferencja EUFASD 2020 odwołana

Z uwagi na trwającą pandemię COVID19 organizatorzy konferencji 6th European Conference on Fetal Alcohol Spectrum Disorders, postanowili o zmianie terminu wydarzenia. Wszystkie zainteresowane osoby zapraszamy do zgłębienia informacji.

Więcej informacji tutaj 6th European Conference on Fetal Alcohol Spectrum Disorders


Telefoniczne konsultacje dla rodziców i opiekunów dzieci z FASD

Z uwagi na bieżącą sytuację epidemiologiczną, specjalistki Gdyńskiego Centrum Diagnozy i Terapii FASD MOPS w Gdyni, rozpoczęły konsultacje telefoniczne dla swoich podopiecznych, tak aby nie pozostawiać ich samych sobie, lecz dać odpowiednie wsparcie. Konsultacje telefoniczne odbywają się od poniedziałku do piątku, w godz. 8 – 15, pod numerem 798 073 617.

Więcej informacji tutaj https://www.gdynia.pl/spoleczenstwo,7580/telefoniczne-konsultacje-dla-rodzicow-i-opiekunow-dzieci-z-fas,548707


Zmiany w NOFAS-UK

National Organization for Foetal Alcohol Syndrome – UK niebawem zmieni nazwę na National Organization od FASD. Powyższa zmiana podąża za obecnym rozumieniem zjawiska i wprowadzeniem pojęcia FASD przez Ministerstwo zdrowia i NICE, gdzie spektrum rozumiane jest głównie nie poprzez zmiany dymorficzne twarzy ale jako wpływ alkoholu z okresu życia płodowego na rozwój mózgu i ciała.

Więcej informacji tutaj http://www.nofas-uk.org/?p=1615


Wernisaż wystawy "Ciąża bez alkoholu"

W ramach bogatyńskich działań, związanych z Gminnym Programem Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Biblioteka Publiczna oraz Grupa BG Flesh włączyła się w kampanię „Ciąża bez alkoholu” opracowując ulotki, bilbordy, plakaty oraz wystawę, której wernisaż odbył się 17 stycznia 2020 roku o godzinie 17:00 w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Bogatyni.

Więcej informacji tutaj http://bogatynia.pl/content/view/full/76436


Kampania zorganizowana przez FASD Deutschland

Zapraszamy do przyłączenia do międzynarodowej kampanii za obligatoryjnym zamieszczaniem informacji na opakowaniach wyrobów alkoholowych, jak i innych produktach go zawierających, treści o szkodliwym wpływie alkoholu na dziecko w życiu płodowym. Kampanię można wesprzeć poprzez podpisanie petycji (link - https://chn.ge/2Oifk9b), bądź przesłanie na wskazany adres pocztówki ( PDF: Pobierz Pocztówka 1 , lub Pocztówka 2), bezpłatnie dostępnej pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Fundacja Archipelag

9 września w ramach obchodów Światowego Dnia FASD, Fundacja Archipelag uruchomiła swoją stronę internetową dla wszystkich zainteresowanych problematyką FASD. Fundacja Archipelag powstała by działać na rzecz osób i rodzin dotkniętych Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (FASD).

Więcej informacji tutaj: www.fundacja-archipelag.org


Konferencja EUFASD 2020

Informujemy o konferencji EUFASD 2020 w Arendal w Norwegii, zachęcamy do zarezerwowania czasu w przyszłorocznym kalendarzu na to właśnie wydarzenie.

Więcej informacji Tutaj


Sympozjum Naukowe Łączymy doświadczenia. Holistyczne spojrzenie na FASD

Zapraszamy do uczestnictwa w Sympozjum Naukowym poświęconym tematyce Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (FASD), organizowanym przez Fundację Fastryga w Lędzinach.

Więcej informacji TUTAJ.


Międzynarodowa Konferencja Szkoleniowa Trafna diagnostyka FASD? Jest na to sprawdzony sposób – Prawidłowo dostosowana terapia kluczem do sukcesu 

Zapraszamy do uczestnictwa w Międzynarodowej Konferencji Szkoleniowej poświęconej tematyce Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (FASD), organizowanej przez Fundację Fascynujący Świat Dziecka.

Więcej informacji tutaj: https://fasfundacja.pl/miedzynarodowa-konferencja-szkoleniowa/ 


Konferencja naukowa FASD - wiele aspektów, wielu specjalistów, wspólne cele

Zapraszamy do uczestnictwa w Konferencji Naukowej poświęconej tematyce Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (FASD), organizowanej przez Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. Św. Ludwika w Krakowie.

Więcej informacji tutaj: https://konferencja-fasd-abstrakty.konfeo.com/pl/groups

 

Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych