- Odsłony: 9809
Wydarzenia
Zapraszamy na bezpłatny webinar organizowany przez Naczelną Izbę Pielęgniarek i Położnych oraz Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom:
„FASD - powszechna, ale wciąż mało znana choroba” - prof. dr hab. Robert Śmigiel.
Premiera webinaru odbędzie się 17 sierpnia 2023 r. o godz. 17:00 .
Rejestracja poprzez stronę: https://nipip.pl/bezplatny-webinar-fasd-powszechna-ale.../
Zapraszamy!
Pomagamy dzieciom z zespołem FASD
Regionalny Punkt FASD w Łodzi obchodzi 5-lecie działalności.
Więcej informacji tutaj …
https://www.lodzkie.pl/strona-glowna/aktualnosci/pomagamy-dzieciom-z-zespo%C5%82em-fasd
Webinarium „Rodzic jako koregulator emocji” adresowany do rodziców i opiekunów dzieci i adolescentów z FASD, odbędzie się 13 grudnia bieżącego roku.
Uszkadza mózg dziecka, powoduje trudności w szkole. Jak objawia się FASD?
Dowiedz się słuchając rozmowy z doktor nauk medycznych Katarzyną Kowalską z Centrum Diagnostyki i Leczenia FASD przy Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie
FASD Szkolenie online Hilfe Austria
10 listopada br. odbędzie się szkolenie dla profesjonalistów, rodziców, dorosłych z FASD i wszystkich zainteresowanych tematyką FASD. Program szkolenia realizowany będzie w języku niemieckim i polskim.
Więcej tutaj https://www.eufasd.org/
Konferencja FASD i Emocje
Fundacja Fastryga organizuje w ramach obchód Światowego Dnia FASD konferencję dotyczącą spektrum płodowych zaburzeń alkoholowych i emocji. Będzie to pierwsze wydarzenie zorganizowane w nowej siedzibie Fundacji w Świerklanach.
Regionalny Punkt Diagnozy i Terapii FASD na międzynarodowej konferencji EUFASD 2022
W trakcie warsztatu FAR SEAS stanowiącego część EUFASD Conference w Arendal, przedstawiciele Regionalnego Punktu Diagnozy i Terapii FASD z Łodzi, zaprezentują swoje działania w ramach rozpowszechniania dobrych praktyk.
Więcej informacji tutaj: https://rcpslodz.pl/o-rcps-lodz-t20/aktualnosci-a26/norwegia-zainteresowana-naszym-regionalnym-punktem-fasd.-r258#!
Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu
Przykład działań kompleksowych w ramach diagnostyki i terapii dzieci ze Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (FASD).
Więcej informacji tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=nMf_ZrA5mQE
Inicjatywa RUN FASD 2022
Włącz się w inicjatywę RUN FASD 2022 zaplanowaną od 9 do 25 września 2022 roku. Niezależnie od tego gdzie żyjesz, możesz przyłączyć się do przedsięwzięcia mającego na celu propagowanie tematyki FASD.
Więcej informacji tutaj https://runfasd.org/
Europejska Konferencja na temat FASD
Wszyscy zainteresowani od czerwca mogą zarejestrować się na wrześniową konferencję EUFASD 2022, jak również zapoznać z programem wydarzenia.
Więcej informacji tutaj https://www.eufasd.org/EUFASD2022/index.php
Cykl bezpłatnych webinarów dotyczących FASD
Zapraszamy do udziału w cyklu bezpłatnych webinarów realizowanych pod tytułem: FAS – wychowanie i pomoc dzieciom i młodzieży z alkoholowym zespołem płodowym.
Więcej informacji tutaj …
Pomoc dla rodziców adopcyjnych dzieci z FASD
Rodzice adopcyjni dzieci z FASD mogą liczyć na kompleksowe wsparcie specjalistów obejmujących opieką psychoterapeutyczną, neuropsychologiczną czy neurologopedyczną.
Więcej informacji tutaj …
Najczęściej zadawane pytania dotyczące alkoholu i ciąży
Temat alkoholu, ciąży i zdrowia dziecka wywołuje liczne pytania. Zapraszamy do zapoznania się z tymi najczęściej zadawanymi, oraz poznania na nie odpowiedzi.
Więcej informacji tutaj (PDF) Najczęściej zadawane pytania dotyczące alkoholu i ciąży
Stanowisko EUFASD dot. dzieci z FASD z Ukrainy
EUFASD i organizacje członkowskie, wyrażają głębokie zaniepokojenie dobrem uchodźców z Ukrainy, w szczególności dzieci, które mogą być dotknięte FASD
Więcej informacji tutaj https://www.eufasd.org/
Pomoc dla rodzin zastępczych dzieci z FASD z Ukrainy
Wszystkie rodziny zastępcze dzieci z FASD poszukujące pomocy i wsparcia w Polsce, mogę kontaktować się z FAS Ukraine - ГО "Діти з ФАС - це стосується всіх НАС"
Więcej informacji tutaj https://www.facebook.com/FAS.Ukraine/
Wsparcie dla ukraińskich rodzin
Koalicja na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej i Stowarzyszenie Rodzicielstwa Zastępczego Jedno Serce wraz z fundacją Unaweza organizują pomoc dla rodzin z Ukrainy
Więcej informacji tutaj
https://www.facebook.com/100071292758430/posts/159731659746592/
Na pomoc dzieciom z Ukrainy
Fundacja UNAWEZA wspiera rodziny zastępcze, które są ewakuowane z Ukrainy oraz dzieci z tamtejszych domów dziecka. Fundacja działa dla KOALICJI NA RZECZ RODZINNEJ OPIEKI ZASTĘPCZEJ, którą tworzy 20 stowarzyszeń i fundacji.
Więcej informacji tutaj
https://www.unaweza.org/komu-pomagamy/na-pomoc-dzieciom-z-ukrainy/
Materiały edukacyjne dla dzieci po polsku i ukraińsku
Zapraszamy do pobierania zabaw plastycznych i kreatywnych materiałów aktywnościowych stworzonych przez autorów i ilustratorów książek Wydawnictwa Dwie Siostry.
Więcej informacji tutaj
https://wydawnictwodwiesiostry.pl/materialy-edukacyjne/dla-dzieci-i-rodzicow/materialy-w-jezyku-ukrainskim
Konferencja EUFASD 2022
We wrześniu w Norwegii odbędzie się VI Europejska Konferencja dotycząca FASD (EUFASD 2022). Zainteresowanych badaczy i słuchaczy zachęcamy do poznania szczegółów wydarzenia.
Więcej informacji tutaj … https://www.eufasd.org/EUFASD2022/index.php
Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (FASD) w praktyce Pielęgniarki i Położnej
Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom (wcześniej PARPA) we współpracy z Naczelną Izbą Pielęgniarek i Położnych zorganizowało webinar dla grona medycznego dotyczący FASD.
Więcej informacji tutaj https://nipip.pl/fasd/
Rozmowa z autorką bloga Co-dziennik życia z FAS
Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Kasią Liszcz, autorką i realizatorką bloga Co-dziennik życia z FAS
Więcej informacji tutaj https://rampa.net.pl/rozmowa-z-autorka-bloga-co-dziennik-zycia-z-fas-katarzyna-liszcz/
Stomatologia wśród dzieci z FASD
W Zakładzie Ortodoncji Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wykonano ocenę stanu zdrowia jamy ustnej oraz występowania wad zgryzu i potrzeb leczenia ortodontycznego u dzieci z FASD. Wyniki analizy opublikował periodyk Forum Ortodontyczne.
Więcej tutaj https://www.infodent24.pl/techdentpost/zdrowie-stomatologiczne-dziecka-gdy-matka-w-ciazy-pila-alkohol,119661.html
Badania EEG pomocne w diagnozie dzieci z FASD
W badaniu pilotażowym przeprowadzonym przez polskich badaczy, dokonano analizy różnic odczytu sygnałów EEG rejestrowanych u dzieci ze Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowym (FASD) i dzieci zdrowych. Uzyskane wyniki wskazują, że zapisy EEG mogą być pomocnym narzędziem w diagnostyce dzieci z FASD.
Więcej tutaj https://doi.org/10.3390/s22010103
Kampania „Spełnione Toasty”
W Wielkopolsce ruszyła kampania społeczna poświęcona tematyce picia alkoholu przez kobiety. Przekaz kampanii koncentruje się wokół trzech toastów: „Za zdrowie Pań”, „Rozchodniaczek” oraz „No to po maluchu”, które wprowadzone w życie mogą stać się spełnionymi.
Więcej tutaj https://spelnionetoasty.pl/
Rozpoznawanie Zespołu FAS/FASD – Uniwersytet Śląski w Katowicach
Fundacja Fascynacje z Gdańska, rozpoczęła szkolenia studentów Uniwersytet Śląski w Katowicach z tematyki Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych.
Więcej tutaj https://www.facebook.com/fundacjafascynacje/photos/a.573309036108993/4152958428144018/
Działania dotyczące FASD/FAS w Pruszczu Gdańskim
W ramach współpracy Fundacji na Rzecz Dziecka i Rodziny FASCYNACJE z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Pruszczu Gdańskim, rozpoczęły się diagnozy dzieci w kierunku FAS/FASD.
Więcej tutaj https://www.facebook.com/hashtag/terpiapruszczgda%C5%84ski
Spot „Czy można pić alkohol w ciąży?”
Lekarze Marcin Czekała i Mikołaj Kolasiński, porównują mózg do procesora w komputerze i na tej podstawie w sposób oryginalny i czytelny, poruszają ważny temat skutków działania alkoholu w ciąży.
Więcej tutaj https://www.youtube.com/watch?v=21AewQYe5q4
Potrzebny jest ogólnopolski system pomocy
W funkcjonującym od 2017 roku Gdańskim Ośrodku Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży, realizowany jest również bezpłatny program pomocy dzieciom z FASD/FAS. Ośrodek jest jednostką samorządową, finansowaną przez z budżetu miasta Gdańsk.
Więcej tutaj http://www.swiatproblemow.pl
Kampania edukacyjna „Ciąża bez alkoholu - Zdrowe Rodzicielstwo”
Fundacja Fascynacje jest organizatorem kampanii edukacyjnej dotyczącej alkoholu i ciąży oraz FASD/FAS, skierowanej do uczniów szkół ponadpodstawowych.
Więcej tutaj https://fundacjafascynacje.pl/kampania-edukacyjna/
Webinarium Diagnoza i terapia logopedyczna dla dzieci - fakty i mity
Wszyscy zainteresowani tematyką terapii logopedycznej zachęcamy do obejrzenia webinarium zorganizowanego przez Fundację Fascynacje, w tym właśnie zakresie.
Więcej tutaj https://www.facebook.com/fundacjafascynacje/videos/249967793680346
Stara Łubianka pod Piłą - Ośrodek Diagnostyki i Terapii Dzieci z FASD
W Starej Łubiance pod Piłą powstaje ośrodek diagnostyki i terapii dzieci z FASD, w którym badania będą refundowane przez NFZ. Już działa Wielkopolskie Samorządowe Centrum Edukacji i Terapii.
Więcej tutaj https://www.wsceitstaralubianka.pl/
Ciąża bez alkoholu tematem nieustannie ważnym
Na łamach magazynu Świat Problemów opublikowany został wywiad z dr. n. med. Tomaszem Maciejewskim, Dyrektorem Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, lekarzem ginekologiem i położnikiem o profilaktyce i diagnostyce FASD.
Więcej tutaj http://www.swiatproblemow.pl
Relacja z obchodów Światowego dnia FASD/FAS w Sejmie RP
Zapraszamy do przeczytania relacji z konferencji dotyczącej FASD/FAS, która miała swe miejsce w Sejmie RP.
Więcej tutaj http://www.swiatproblemow.pl
We Wrocławiu ruszyło Centrum Diagnostyki i Terapii FASD
Na Dolnym Śląsku ruszyło pierwsze w tym regionie Centrum Diagnostyki i Terapii FASD, gdzie nieodpłatną pomoc mogą uzyskać dzieci i młodzież (od 3 do 18 roku życia). Centrum w całości finansowane jest ze środków budżetu województwa dolnośląskiego.
Więcej tutaj https://www.rynekzdrowia.pl/Uslugi-medyczne/FAS-We-Wroclawiu-rusza-centrum-pomocy-dzieciom-ze-Spektrum-Plodowych-Zburzen-Alkoholowych,225162,8.html
Konferencja naukowa na temat FASD/FAS w Sejmie RP
W ramach obchodów Światowego dnia FASD, PARPA wraz z IMiDz oraz z Rzecznikiem Praw Pacjenta, zorganizowała w Sejmie RP konferencję naukową Zrozumieć Spektrum Płodowych Zburzeń Alkoholowych – FASD. Zapraszamy do obejrzenia jej przebiegu.
Więcej informacji tutaj: Program konferencji
Nie dla alkoholu w ciąży, czyli Światowy Dzień FAS w Gdyni
Gdyński Ośrodek Diagnozy i Terapii FASD MOPS w Gdyni, w ramach obchodów Światowego Dnia FAS zorganizował szereg atrakcji naukowo-edukacyjnych dla wszystkich zainteresowanych tematem FASD/FAS.
Więcej tutaj https://mopsgdynia.pl/aktualnosci/nie-dla-alkoholu-w-ciazy-czyli-swiatowy-dzien-fas/
Światowy Dzień FAS w Grudziądzu
Dom dla Matki i Dziecka w Zakładzie Karnym nr 1 w Grudziądzu włączył się w obchody Światowego Dnia FAS. Osadzone matki uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych na temat Płodowego Zespołu Alkoholowego.
Więcej tutaj https://www.sw.gov.pl/aktualnosc/zaklad-karny-nr-1-w-grudziadzu-swiatowy-dzien-fas
Światowy Dzień FAS w Częstochowie
Organizatorem częstochowskich obchodów Światowego Dnia FAS i Dnia Świadomości FASD była MKRPA w Częstochowie, we współpracy z MOPS w Częstochowie, Stowarzyszenie DLA RODZINY, Fundacją Chrześcijańską Adullam oraz Fundacją dla Rozwoju.
Więcej tutaj https://mops.czestochowa.pl/mops2/aktualnosci/swiatowy-dzien-fas/
Niezbędne jest współdziałanie
Jak skutecznie pomagać dzieciom z FASD i ich rodzinom? Przede wszystkim trzeba działać wielosystemowo, by minimalizować ryzyko ich problemów. Rozmowa z dr nauk społecznych Teresą Jadczak-Szumiło.
Więcej www.swiatproblemow.pl/niezbedne-jest-wspoldzialanie/
Konferencja Adolescenci i osoby dorosłe z FASD
Fundacja FASTRYGA zaprasza na doroczną konferencję organizowaną z okazji Międzynarodowego Dnia FAS/FASD, która odbędzie się w dniu 9 września br.
Więcej www.facebook.com/events/349146333472425/
VIII Pomorskie Obchody Światowego Dnia FAS/FASD
Urząd Miasta Kwidzyń, Fundacja “Wschodzące Słońce” oraz poradnia „Parenting Paradigm” zapraszają na konferencję „Pomoc dzieciom i nastolatkom z FASD oraz ich rodzicom/opiekunom” w dniu 24 września br. oraz Webinary w dniu 28 września br., poświęcone tematyce wsparcia dziecka i nastolatka z FASD.
Więcej informacji (PDF VIII Pomorskie Obchody Światowego Dnia FASD )
Centrum Diagnozy i Terapii FASD w Toruniu
Projekt "Centrum Diagnozy i Terapii FASD w Toruniu" jest finansowany ze środków Gminy Miasta Torunia w ramach zadania "Zwiększenie dostępności pomocy dla dzieci z FASD oraz ich opiekunów". Od stycznia 2021 roku, działania Centrum objęły całe województwo kujawsko - pomorskie.
Więcej www.fundacja-dajszanse.pl/11/akademia-rozumienia-fasd
Publikacja Wielowymiarowość diagnozy i terapii FASD
Książka dr Anny Piekacz z Uniwersytetu Śląskiego jest wprowadzeniem w rzeczywistość życia osób z FASD. Celem niniejszego opracowania jest pokazanie, jak ważna jest odpowiednia diagnostyka i stymulacja rozwoju.
Więcej tantis.pl/wielowymiarowosc-diagnozy-i-terapii-fasd-p2957145?utm_source=google&utm_medium=cpc_dsa&utm_campaign=DSA&gclid=EAIaIQobChMInaDDvfjH8gIVLEaRBR1MtgIrEAAYASAAEgKyBvD_BwE
Zapewnić dziecku bezpieczeństwo
Jakie szczególne potrzeby do funkcjonowania i rozwoju mają dzieci z FASD, mówi dr nauk społecznych Teresa Jadczak-Szumiło.
Więcej www.swiatproblemow.pl/zapewnic-dziecku-bezpieczenstwo/
Regionalny Punkt Diagnozy i Terapii FAS/FASD w Lublinie
W dniu 31 marca 2021roku został otwarty Regionalny Punkt Diagnozy i Terapii FAS/FAS działający przy Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej w Lublinie.
Więcej www.rops.lubelskie.pl/regionalny-punkt-diagnozy-i-terapii-fas-fasd-otwarty/
Publikacja Fascynujące dzieci
Książka dr Małgorzaty Kleckiej Fascynujące dzieci, to przykład publikacji, która w sposób wyjątkowy opisuje funkcjonowanie mózgu dzieci z FASD. Celem publikacji jest niesienie rzetelnej pomocy rodzicom, opiekunom jak i szerokiemu kręgu specjalistów.
Więcej www.fas.edu.pl/36-ksiazka-fascynujace-dzieci
MCPS kontynuuje finansowanie działań dotyczących FASD
Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej będzie kontynuować pilotażowy projekt specjalnego poradnictwa dla rodzin sprawujących opiekę nad dziećmi z FAS/FASD. Pilotażowy program działał na terenie regionu radomskiego, teraz obejmie całe województwo mazowieckie.
Więcej informacji tutaj https://witkac.pl/public/#/Urzad/Index/197
Rozpoznawanie spożycia alkoholu i innych substancji w czasie ciąży - perspektywa nordycka
Raport zawiera informacje dotyczące przeglądu sytuacji w krajach nordyckich w zakresie używania w ciąży alkoholu, papierosów i innych substancji oraz związanych z tym konsekwencji zdrowotnych dla dziecka. Więcej informacji tutaj Identifying use of alcohol and other substances during pregnancy (PDF)
Badania Fundacji Archipelag
Jeśli wychowujesz dziecko z FASD (także dorosłe), weź udział w badaniach prowadzonych przez Fundację Archipelag.
Więcej informacji tutaj https://fundacja-archipelag.com/ankieta/
„Oblicza Medycyny” – skala problemu FAS i FASD
O skali problemu, jakim są alkoholowy zespół płodowy (FAS) i spektrum płodowych zaburzeń alkoholowych, oraz o różnicach w definicji i obrazie klinicznym obu zaburzeń opowiedział w programie “Oblicza Medycyny” prof. dr hab. n. med. Marcin Wojnar, kierownik Katedry i Kliniki Psychiatrycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Więcej informacji tutaj
https://pulsmedycyny.pl/oblicza-medycyny-fas-i-fasd-jakie-konsekwencje-dla-dziecka-ma-ekspozycja-na-alkohol-w-okresie-plodowym-1111333?fbclid=IwAR39jcd-alS5_GyAPfo-vCnIucLdpfVkMaFxTiBq43pXprlXmqQmgI3e7n8
Australijski raport dotyczący FASD
W marcu b.r. został opublikowany raport Effective approaches to prevention, diagnosis and support for Fetal Alcohol Spectrum Disorder, dotyczący problematyki Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (FASD) w Australii. Autorzy z różnych perspektyw podjęli się analizy powyższego zagadnienia.
Więcej informacji tutaj
https://parlinfo.aph.gov.au/parlInfo/download/committees/reportsen/024357/toc_pdf/Effectiveapproachestoprevention,diagnosisandsupportforFetalAlcoholSpectrumDisorder.pdf;fileType=application%2Fpdf
Raport Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dot. alkoholu i chorób nowotworowych
Zachęcamy do zapoznania się z treścią najnowszego raportu WHO (2020) dotyczącego spożycia alkoholu a ryzyka choroby nowotworowej, w przypadku kobiet szczególnie ważnej profilaktyki piersi
Więcej
Alcohol and Cancer_Raport_ WHO_2020 (pdf)
Badanie dotyczące wpływu ojcostwa na spożycia alkoholu
By poznać jego wyniki wszystkich zainteresowanych zapraszamy do wzięcia udziału w spotkaniu online, które odbędzie się 25 lutego.
Więcej https://www.eurocare.org/media/9K9P7N4M2P/docs/alcoholoccasionals25feb2021alcoholandfatherhood3.pdf
Projekt - Pomoc i wsparcie dla dzieci z FASD i ich rodzin
W roku 2021 wraz z Partnerem Głównym ENERGA GRUPA ORLEN Fundacja FASCYNACJE prowadzi projekt pt. Pomoc i wsparcie dla dzieci z FASD i ich rodzin.
Więcej informacji https://fundacjafascynacje.pl/2021/02/16/energa-wspiera-osoby-z-fasd/
Projekt - Pogotowie dla Rodziny
Projekt Pogotowie dla Rodziny powstał w odpowiedzi na istniejącą potrzebę niesienia wsparcia. Realizatorki projektu podejmują działania w obszarach: Jestem rodzicem; Chcę być rodzicem; Jestem w rodzinie.
Więcej informacji https://www.pogotowiedlarodziny.com/
Webinar „O czym ta mowa? SLI-DLD-afazja rozwojowa - zaburzenia koordynacji-dyspraksja-odruchy”
W dniu 25 lutego odbędzie się webinar dla specjalistów pt. „O czym ta mowa? SLI-DLD - afazja rozwojowa - zaburzenia koordynacji-dyspraksja-odruchy”, organizatorem jest Centrum Stymulacji Rozwoju Dziecka.
Więcej informacji
Kampania Alkohol i Ciąża – „Jeden drink”
W styczniu 2021 ruszyła australijska kampania profilaktyczna z przekazem mówiącym o tym, że w ciąży nie ma bezpiecznej ilości alkoholu ani bezpiecznego momentu na jego spożycie.
Więcej informacji https://alcoholthinkagain.com.au/
Węzeł płaski symbolem FASD
Jest znakiem wsparcia i ma na celu zwrócenie uwagi na problem Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych.
Więcej informacji tutaj https://fundacja-archipelag.com/wezel/
Porozmawiajmy o FASD
Zapraszamy do zapoznania się z treścią wywiadu w tematyce FASD, który przeprowadziła dr Teresa Szumiło z dyrektor PARPA, Panią Katarzyną Łukowską.
Więcej informacji tutaj
https://www.facebook.com/parpavip/photos/pcb.2667438706837055/2667436663503926
Powołanie Polskiego Instytutu FASD
Dnia 31.07.2020r., aktem notarialnym Rep. 2410/2020, powołany został do życia Polski Instytut FASD. Misją Instytutu jest wszechstronna działalność związana z FASD (Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych).
Więcej informacji tutaj
https://pi-fasd.org/polski-instytut-fasd-powolany-do-zycia/
Zaproszenie do współpracy
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku zwraca się do Rodziców Zastępczych z innych powiatów, z ofertą stałej współpracy.
Więcej informacji https://fundacjafascynacje.pl/2020/10/30/mopr-w-gdansku-zaprasza-rodzicow-zastepczych-z-innych-powiatow-do-wspolpracy/
Wystawa online "Ważne dziewięć miesięcy bez alkoholu"
Zapraszamy do odwiedzenia w przestrzeni online wystawy prac plastycznych laureatów konkursu „Ważne dziewięć miesięcy bez alkoholu”, tworzonych przez młodzież w latach 2007-2019.
Więcej informacji tutaj http://www.teczaserc.pl/bvdr6_wystawa_online.htm
Jak wspierać dzieci w obliczu koronawirusa?
Obecna sytuacja wymaga od dorosłych otoczenia dzieci szczególną troską i wsparciem. W poradniku Jak wspierać dzieci w obliczu koronawirusa, opracowanym przez Fundację Tęcza Serc przedstawione są pomocne w tym zakresie wskazówki.
Więcej informacji tutaj http://www.teczaserc.pl/ezc64_jak_wspierac_dzieci_w_obliczu_koronawirusa.htm
Rok FAS/FASD w Powiecie Cieszyńskim
Od 9.09.2019 do 9.09.2020 r. w powiecie cieszyńskim trwał rok poświęcony tematyce FAS/FASD (ang. fetal alcohol syndrome; fetal alcohol spectrum disorder), którego inicjatorem była Fundacja Fascynujący Świat Dziecka.
Więcej informacji tutaj https://fasfundacja.pl/aktualnosci/rok-fas-fasd-w-powiecie-cieszynskim/
Co-dziennik życia z FAS
Prowadzony od 2017 roku przez Kasię Liszcz jest źródłem siły i uśmiechu, a jak pisze sama autorka ma na celu promowanie edukacji, wspierania się oraz wzajemnego łamania wszelkich barier i mitów.
Więcej informacji tutaj https://www.facebook.com/KasiaLiszczFAS/
Artykuł poświęcony FAS w magazynie psychologicznym Charaktery
We wrześniowym numerze (nr 7) magazynu psychologicznego Charaktery (w dodatku Psychologia i życie) ukazał się artykuł poświęcony tematyce FAS (Płodowego Zespołu Alkoholowego) – Szklana ściana na drodze.
Więcej informacji tutaj https://charaktery.eu/artykul/fas-szklana-sciana-na-drodze
Artykuł poświęcony ciąży bez alkoholu w tygodniku POLITYKA
W jednym z wrześniowych wydań tygodnika POLITYKA ukazał się artykuł - Ciąża bez alkoholu? Ideał, o którym warto dziś przypomnieć.
Więcej informacji tutaj https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/spoleczenstwo/1970620,1,ciaza-bez-alkoholu-ideal-o-ktorym-warto-dzis-przypomniec.read
Zaproszenie do współpracy
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku zwraca się do Rodziców Zastępczych z innych powiatów, z ofertą stałej współpracy.
Więcej informacji https://fundacjafascynacje.pl/2020/10/30/mopr-w-gdansku-zaprasza-rodzicow-zastepczych-z-innych-powiatow-do-wspolpracy/
W ramach obchodów XX Światowego dnia FASD odbyła się on-line konferencja Fascynujące Rozmowy. Konferencja zorganizowana została przez Fundację FASTRYGA.
Więcej informacji
Zapraszamy do zapoznania się z treścią publikacji - Rozpoznawanie spektrum płodowych zaburzeń alkoholowych. Zalecenia opracowane przez interdyscyplinarny zespół polskich ekspertów.
Rozpoznawanie FASD_Pediatria_2020_FASD (PDF)
Zapraszamy do obejrzenia krótkich wypowiedzi specjalistów w zakresie tematyki ciąży bez alkoholu i Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (FASD):
http://r.dcs.redcdn.pl/http/o2/GPWMedia/video/klient/20200908_lukowska_2.mp4
http://r.dcs.redcdn.pl/http/o2/GPWMedia/video/klient/20200908_maciejewski_2.mp4
http://r.dcs.redcdn.pl/http/o2/GPWMedia/video/klient/20200908_maryniak_2.mp4
W Światowy Dzień FASD (9 września) w Polskiej Agencji Prasowej, odbyła się konferencja prasowa inaugurująca publikację Polskich rekomendacji diagnostycznych FASD. Zapraszamy do obejrzenia nagrania z konferencji: http://r.dcs.redcdn.pl/http/o2/GPWMedia/video/klient/20200909_pap.mp4
Zielonogórska Kampania ZaFAScynuj się ciążą bez alkoholu
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Zielonej Górze w ramach Obchodów Światowego dnia FASD inauguruje kampanię ZaFAScynuj się ciążą bez alkoholu. Jedną z części kampanii jest wystawa, która stanęła na zielonogórskim deptaku.
Więcej informacji tutaj
http://www.mops.zgora.pl/PL/926/484/Kampania_zaFAScynuj_sie_ciaza_bez_alkoholu/k/
Zbliża się 9 września – Światowy dzień FASD
Fundacja CanFASD w tym roku koncentruje się wokół działań związanych z #FASDis. W ten sposób organizatorzy chcą rozprawić się z mitami dotyczącymi picia alkoholu w ciąży, przeciwdziałać stygmatyzacji, jaka często ma miejsce w przypadku osób z FASD, jak i rozpowszechniać wiedzę dotyczącą FASD, oraz ciąży i alkoholu.
Więcej informacji tutaj https://canfasdblog.com/2020/08/05/fasd-month-2020-is-almost-here/
Platforma internetowa FASD Nordic
Kraje nordyckie utworzyły platformę internetowa poświęconą tematyce Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (FASD). FASD Nordic jest internetową przestrzenią do wymiany informacji, badań i dzielenia się doświadczeniami w temacie FASD, tego co dzieje się w Szwecji, Norwegii, Finlandii i Danii.
Więcej informacji tutaj https://www.fasdnordic.org/
Konkurs - 9 miesięcy pełnych miłości – Oborniki
Urząd Miejski w Obornikach oraz Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Obornikach organizuje konkurs fotograficzny „9 miesięcy pełnych miłości”.
Więcej informacji tutaj https://oborniki.naszemiasto.pl/konkurs-osob-dla-osob-w-ciazy-9-miesiecy-pelnych-milosci/ar/c1-7844944
Informacyjny przekaz on-line dotyczący FASD
Kobiecy głos w profilaktyce FASD. Spot dotyczący FASD przygotowała agencja Goolarri Media Enterprises.
Więcej informacji tutaj https://www.youtube.com/watch?v=VrnGga9DPdk
Otwarty list do Ministrów w Australii i Nowej Zelandii, w temacie etykietowania napojów alkoholowych
Rośnie liczba osób indywidualnych, jak i licznych organizacji, które popierają inicjatywę wprowadzenia bardziej czytelnego i widocznego piktogramu, wraz z tekstem informacyjnym na opakowaniach napojów alkoholowych Więcej informacji tutaj https://visiblehealthwarning.org/
Mamo! To jedyne zaburzenia rozwojowe u dziecka, którym w 100 proc. można zapobiec
W tygodniku Wprost, w dodatku Zdrowie i Medycyna, ukazał się artykuł poświęcony tematyce Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (FASD).
Więcej informacji tutaj https://zdrowie.wprost.pl/dziecko/ciaza/10330374/mamo-to-jedyne-zaburzenia-rozwojowe-u-dziecka-ktorym-w-100-proc-mozna-zapobiec.html
Jak skutecznie pomagać – anonimowe badania
Zachęcamy do udziału w anonimowych badaniach dotyczących sytuacji osób z FASD i ich rodzin w Polsce. Badania prowadzi Fundacja Archipelag. Im więcej danych uda się zebrać, tym silniejszy stanie się głos w dyskusji o wsparcie dla rodzin z FASD.
Więcej informacji tutaj https://fundacja-archipelag.com/jak-pomagac/
Red Shoes Rock: I am not hidden – My story is REAL
Dorośli z FASD zachęcają do dzielenia się swoją historią niezależnie od tego skąd jesteś i gdzie żyjesz.
Więcej informacji tutaj https://edmontonfetalalcoholnetwork.org/2020/06/02/red-shoes-rock-i-am-not-hidden-my-story-is-real/
Podstawowe akomodacje środowiskowe i strategie postępowania
Zachęcamy do lektury broszury Akomodacje środowiskowe pomocą dla osób z FASD, w której przydatne informacje znajdą zarówno rodzice i opiekunowie (rozdziały Opieka i Wychowanie), jak i wychowawcy i nauczyciele (rozdziały Nauczanie i Wychowanie).
Więcej informacji tutaj http://www.ciazabezalkoholu.pl/images/file/Akomodacje.pdf
FAS to temat wstydliwy. Zdarza się w rodzinach, w których nikt nie jest uzależniony
Temat Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (FASD) i Płodowego Zespołu Alkoholowego (FAS) został poruszony w artykule na stronie internetowej gazeta.pl
Więcej informacji tutaj https://www.edziecko.pl/ciaza_i_porod/7,79309,26054600,dzieci-z-fas-maja-alkoholicy-a-nie-ktos-kto-wypil-dwie-lampki.html
70% Australijczyków popiera zmiany w etykietowaniu napojów alkoholowych
Fundacja Badań i Edukacji dot. Alkoholu (The Foundation for Alcohol Research and Education/FARE) z Australii, zleciła YouGov Galaxy przeprowadzenie badań ankietowych on-line dotyczących świadomości ryzyka, jakie wiąże się ze spożywaniem alkoholu podczas ciąży dla potomstwa.
Więcej informacji tutaj
Webinary w tematyce FASD
Zapraszamy osoby anglojęzyczne do uczestnictwa w webinarach poświęconych tematyce FASD organizowanych przez Jill Crewes
Więcej informacji tutaj https://vimeo.com/412899121
Zajęcia online realizowane przez Fundację FAScynacje
Fundacja FAScynacje w ramach działań realizowanych online umożliwia korzystanie z zajęć logopedycznych, jak również zajęć sportowych. Wszystkie zainteresowane osoby zapraszamy do udziału.
Więcej informacji tutaj https://fundacjafascynacje.pl/zajecia-on-line/
Warsztaty online organizowane przez Fundację FASada
Zapraszamy do uczestnictwa w prowadzonych online warsztatach dla rodziców i wychowawców dzieci z FASD dotyczących funkcjonowania w czasie pandemii.
Więcej informacji tutaj (http://fasada.org.pl/aktualnosci/warsztaty-wersja-online-szkoly-dla-rodzicow-i-wychowawcow-ze-zwroceniem-szczegolnej-uwagi-na-dzieci-z-fasd-w-czasach-pandemii/)
Konferencja EUFASD 2020 odwołana
Z uwagi na trwającą pandemię COVID19 organizatorzy konferencji 6th European Conference on Fetal Alcohol Spectrum Disorders, postanowili o zmianie terminu wydarzenia. Wszystkie zainteresowane osoby zapraszamy do zgłębienia informacji.
Więcej informacji tutaj 6th European Conference on Fetal Alcohol Spectrum Disorders
Telefoniczne konsultacje dla rodziców i opiekunów dzieci z FASD
Z uwagi na bieżącą sytuację epidemiologiczną, specjalistki Gdyńskiego Centrum Diagnozy i Terapii FASD MOPS w Gdyni, rozpoczęły konsultacje telefoniczne dla swoich podopiecznych, tak aby nie pozostawiać ich samych sobie, lecz dać odpowiednie wsparcie. Konsultacje telefoniczne odbywają się od poniedziałku do piątku, w godz. 8 – 15, pod numerem 798 073 617.
Więcej informacji tutaj https://www.gdynia.pl/spoleczenstwo,7580/telefoniczne-konsultacje-dla-rodzicow-i-opiekunow-dzieci-z-fas,548707
Zmiany w NOFAS-UK
National Organization for Foetal Alcohol Syndrome – UK niebawem zmieni nazwę na National Organization od FASD. Powyższa zmiana podąża za obecnym rozumieniem zjawiska i wprowadzeniem pojęcia FASD przez Ministerstwo zdrowia i NICE, gdzie spektrum rozumiane jest głównie nie poprzez zmiany dymorficzne twarzy ale jako wpływ alkoholu z okresu życia płodowego na rozwój mózgu i ciała.
Więcej informacji tutaj http://www.nofas-uk.org/?p=1615
Wernisaż wystawy "Ciąża bez alkoholu"
W ramach bogatyńskich działań, związanych z Gminnym Programem Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Biblioteka Publiczna oraz Grupa BG Flesh włączyła się w kampanię „Ciąża bez alkoholu” opracowując ulotki, bilbordy, plakaty oraz wystawę, której wernisaż odbył się 17 stycznia 2020 roku o godzinie 17:00 w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Bogatyni.
Więcej informacji tutaj http://bogatynia.pl/content/view/full/76436
Kampania zorganizowana przez FASD Deutschland
Zapraszamy do przyłączenia do międzynarodowej kampanii za obligatoryjnym zamieszczaniem informacji na opakowaniach wyrobów alkoholowych, jak i innych produktach go zawierających, treści o szkodliwym wpływie alkoholu na dziecko w życiu płodowym. Kampanię można wesprzeć poprzez podpisanie petycji (link - https://chn.ge/2Oifk9b), bądź przesłanie na wskazany adres pocztówki ( PDF: Pobierz Pocztówka 1 , lub Pocztówka 2), bezpłatnie dostępnej pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Fundacja Archipelag
9 września w ramach obchodów Światowego Dnia FASD, Fundacja Archipelag uruchomiła swoją stronę internetową dla wszystkich zainteresowanych problematyką FASD. Fundacja Archipelag powstała by działać na rzecz osób i rodzin dotkniętych Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (FASD).
Więcej informacji tutaj: www.fundacja-archipelag.org
Konferencja EUFASD 2020
Informujemy o konferencji EUFASD 2020 w Arendal w Norwegii, zachęcamy do zarezerwowania czasu w przyszłorocznym kalendarzu na to właśnie wydarzenie.
Więcej informacji Tutaj
Sympozjum Naukowe Łączymy doświadczenia. Holistyczne spojrzenie na FASD
Zapraszamy do uczestnictwa w Sympozjum Naukowym poświęconym tematyce Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (FASD), organizowanym przez Fundację Fastryga w Lędzinach.
Więcej informacji TUTAJ.
Międzynarodowa Konferencja Szkoleniowa Trafna diagnostyka FASD? Jest na to sprawdzony sposób – Prawidłowo dostosowana terapia kluczem do sukcesu
Zapraszamy do uczestnictwa w Międzynarodowej Konferencji Szkoleniowej poświęconej tematyce Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (FASD), organizowanej przez Fundację Fascynujący Świat Dziecka.
Więcej informacji tutaj: https://fasfundacja.pl/miedzynarodowa-konferencja-szkoleniowa/
Konferencja naukowa FASD - wiele aspektów, wielu specjalistów, wspólne cele
Zapraszamy do uczestnictwa w Konferencji Naukowej poświęconej tematyce Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (FASD), organizowanej przez Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. Św. Ludwika w Krakowie.
Więcej informacji tutaj: https://konferencja-fasd-abstrakty.konfeo.com/pl/groups