FASD i objawy wtórne
U dzieci z FASD, które nie są objęte opieką terapeutyczną i brakuje im wsparcia w rodzinie oraz szkole mogą rozwinąć się tzw. objawy wtórne.
U dzieci z FASD, które nie są objęte opieką terapeutyczną i brakuje im wsparcia w rodzinie oraz szkole mogą rozwinąć się tzw. objawy wtórne.
Wśród dzieci z FASD spotykamy osoby z różnym poziomem funkcjonowania intelektualnego. Niestety, te z niepełnosprawnością intelektualną często otrzymują więcej wsparcia psychologiczno-pedagogicznego niż pozostałe dzieci.
Dzieci z FASD często mają słabą zdolność układu nerwowego do integracji bodźców sensorycznych. Może to znacznie wpływać na komfort oraz jakość ich życia.
Zaburzenia ze spektrum FASD to nie tylko „opóźnienie rozwoju” bądź „nieharmonijny rozwój”.
FASD jest niepełnosprawnością złożoną, która uniemożliwia samodzielne życie w obszarze społecznym, emocjonalnym i poznawczym.
Czy wiesz, że osoby z FASD często wykazują różnorodne zachowania wynikające z uszkodzeń mózgu spowodowanych ekspozycją na alkohol w okresie prenatalnym? Te zachowania mogą być trudne zarówno dla samej osoby z FASD, jak i dla jej otoczenia. Są to między innymi:
Czy wiesz, dlaczego dziecko rodzi się z FASD?
Jaka jest bezpieczna ilość alkoholu, którą może spożyć kobieta w ciąży?
Gdy kobieta w ciąży pije alkohol, czy płód również się upija?
Czy słyszałeś o FASD i zastanawiałeś się, co ten skrót oznacza? O co chodzi? Jakie są przyczyny występowania FASD? Jak przebiega leczenie?
Jeśli nie – nie jesteś sam.
Jak już wiecie Fundacja Fastryga, we współpracy z KCPU, prowadzi kampanię społeczną "FASD ma Kolor Czerwony." Chcemy zwiększyć świadomość na temat FASD i pomóc rozpowszechnić wiedzę na ten temat.
Czerwony kolor podobnie jak światło sygnalizatora ma ostrzegać: "STÓJ! ZATRZYMAJ SIĘ! zanim sięgniesz po alkohol! Symbolizuje również gwałtowne często trudne do opanowania emocje osób z FASD.
Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom |